Praha 25.9.2023: Mladé české levicové hnutí Budoucnost při dovolbě minulý týden doplnilo řady svého vedení. Do čela byla zvolena spolupředsednická dvojice Jakub Kovařík a Klára Školníková.  Mezi místopředsednictvo byl zvolen Anthony Stalker, expert na datovou informatiku.

Nová spolupředsednická dvojice se shoduje na nutnosti zastoupení části společnosti, která v nemá ve vládě ani v opozici hlas, a také zdůrazňování sociálních a demokratických alternativ k současné politice.

“Lidé mají pocit, že se jejich problémy nikdo nezabývá. Obrací se proto ke krajní pravici a ta atmosféry ve společnosti využívá k prosazování politik, které situaci ještě zhoršují. Ani vláda ale odpovědi na otázky lidí nenabízí a místo toho se uchyluje k povyšování nad “dezoláty”, zatímco v zákulisí přihrává kšefty miliardářským kamarádům. Tahle situace není udržitelná a pokud se neobjeví někdo, kdo nabídne validní alternativy, je naivní se domnívat že se situace v Česku zlepší,” tvrdí Klára Školníková, analytička státní a evropské politiky.

“Česká republika se nachází na špičce klientelistického kapitalismu, současný stav je odrazem snahy Klause, Zemana a jejich pokračovatelů. Rychlá akumulace majetku v rukou úzké vrstvy lidí vede k jedné z nejvyšší míry inflace v EU. A je na místě položit si otázku, zda lze v ČR vůbec hovořit o demokracii, když většinu médií vlastní oligarchové, kteří skrze ně ovládají veřejnou debatu. Jedinou cestou z toho ven je výrazné zdanění jejich majetků. Není správné, aby miliardáři bohatli v době krize, zatímco velká část obyvatel má problém vyjít,” dodává Jakub Kovařík, procesní specialista.

Hnutí Budoucnost, založené v roce 2020, se hlásí k sociální, ekologické a demokratické politice. V komunálních volbách v roce 2022 bylo hnutí součástí pražské koalice Solidarita, která tematizovala dostupnost bydlení a energií, adaptaci na klimatickou změnu a boj s chudobou. Z řad Budoucnosti při komunálních volbách proměnili kandidaturu čtyři zastupitelé – v Jilemnici, Slaném, Horních Domaslavicích a Neratovicích. Nyní Budoucnost připravuje síly na dalších volby a výraznější etablování na české politické scéně.

Kontakt pro novináře:

Hynek Halakuc, koordinátor kanceláře hnutí Budoucnost

hynek.halakuc@volim-budoucnost.cz, 607 458 292