Dobrou zprávou letošních voleb je oslabení moci oligarchy Andreje Babiše, jinak nám ale výsledky mnoho důvodů k radosti nedávají. Zatímco někteří slaví “vítězství demokracie”, formuje se nám vláda, která možná bude nejasociálnější v historii České republiky. K moci se vrací ti, kdo k Babišovým úspěchům značně přispěli. Opět budeme čelit politice škrtů, osekávání veřejných služeb, zvýhodňování těch nejbohatších na úkor ostatních a privatizace i těch posledních státních služeb a majetku – a tentokrát zcela bez levicové parlamentní opozice. Co hůř, opozicí ve sněmovně budou jen populisté a extremisté.

Musíme ale uznat, že parlamentní levice ztratila své pozice zaslouženě. Obstojný program je dobrý základ, ale potřeba jsou hlavně důvěryhodní lidé, kteří ho budou reprezentovat. Především platí, že na levici není možné vyhrát jen na základě marketingu – tváří v tvář velkému kapitálu a jeho zdrojům máme jen malou šanci. Levice musí být v ulicích, na pracovištích, ve školách, v komunitách. Budoucí vítězství spravedlivé a solidární politiky budujeme každý den – když pečujeme o naše okolí, když si navzájem pomáháme, když se organizujeme za lepší podmínky v práci pro nás i pro naše kolegy a kolegyně, když blízkým pomáháme řešit exekuce nebo když se společně stavíme fosilnímu průmyslu, který vydělává na zničené budoucnosti nás všech a brání spravedlivé transformaci našeho hospodářství, ze které by těžili obyčejní lidé.. 

Nacházíme se ve zlomovém okamžiku nejen české politiky. Čelíme zdravotním, hospodářským i ekologickým krizím, ve kterých víc než kdy dřív potřebujeme odstraňovat nerovnosti, posilovat udržitelnost a ohleduplnost. Máme jasný úkol: postavit od základů skutečně spravedlivou a důvěryhodnou levici. Musíme se pustit do práce, musíme se organizovat, musíme v lidech znovu probudit naději a odhodlání. 

Zapojte se ještě dnes do hnutí Budoucnost, abychom byli co nejdřív připravení společně bojovat za důstojný život pro všechny, za svobodu a za spravedlnost. 

Nikdo jiný to za nás neudělá. Pišme lepší budoucnost!  

Petra Jelínková a Filip Hausknecht, spolupředsedající Budoucnosti