Rozhodnutí předsedy ČMKOS Josefa Středuly o odstoupení z prezidentské volby plně respektujeme a děkujeme mu, že do ní vnesl tak důležitá témata jako je nárok na důstojný život a pošlapávaná práva zaměstnanců v naší republice. Budoucnost Josefa Středulu podporovala od červnového sjezdu našeho hnutí, na kterém předseda největší odborové konfederace vystoupil. V tuto chvíli je pro nás nejdůležitější pokračování spolupráce s ČMKOS a jednotlivými odborovými svazy a organizacemi, například podpora stávky v továrně jihokorejského výrobce pneumatik Nexen nebo petice proti zavedení dvojího standardu v českém zdravotnictví.

Nemůžeme se ovšem ztotožnit s rozhodnutím podpořit vládou doporučenou kandidátku Danuši Nerudovou, a to především kvůli jejímu neoliberálnímu přesvědčení, podezření na kupčení s tituly na univerzitě, jíž byla v té době rektorkou, a pochybným vazbám na finanční skupiny. Už nyní je jasné, že i kdyby paní Nerudová ve volbě uspěla, tak posílí asociální vládní politiku, proti které jako Budoucnost bojujeme. Přijde nám proto důležité tímto prohlášením připomenout, že naše podpora Josefu Středulovi je nepřenositelná a v této volbě tak levice nemá kandidáta či kandidátku, které bychom mohli doporučit.

Pokud chceme být v dalších volbách úspěšní, nebo se jich přinejmenším důstojně zúčastnit, abychom nabídli alternativu nespokojeným voličům a voličkám, potřebujeme širokou, demokratickou a důvěryhodnou politickou organizaci. Na rozdíl od stran, které v politice zastupují pouze zájmy korporací a těch nejbohatších, my se musíme spolehnout jeden na druhého a na vlastní odhodlání. A taková organizace se nevytvoří za měsíc. Je to dlouhá a namáhavá cesta, ale je to také poctivá práce. A poctivá práce se vyplácí. Pokud vás rozčiluje skomírání české levice, tak máme pouze jednu radu – přidejte se k nám a společně se organizujme, vzdělávejme a bojujme. Nesmíme tohle bojiště opustit a nechat stát v rukou těch, které osudy běžných lidí nezajímají.