V České republice je momentálně vedeno téměř 4,5 milionů exekucí na fyzické osoby. Exekucím tak přímo čelí přes 700 tis. lidí, v průměru jich mají na krku šest a exekuční krize celkem skrze rodiny zasahuje dva miliony lidí v České republice. Pozvání do debat Budoucnosti na toto téma přijaly Pavla Aschermannová (právnička a dluhová poradkyně z organizace RUBIKON Centrum), Iveta Lantošová (dluhová poradkyně pro organizaci IQ Roma servis), Lucie Trlifajová (sociální antropoložka, Sociologický ústav Akademie věd České republiky) a Saša Uhlová (redaktorka pro deník A2larm). Moderuje Tomáš Dinkov (místopředseda hnutí Budoucnost).
Záznam z diskuze na FB: https://www.facebook.com/BudoucnostCZ/videos/248055750680927
Záznam z diskuze na YT:
Pracující chudoba?
Ze stokorunových pokut za parkování či neplatné jízdenky se v současném systému lehce stávají desetitisícové dluhy. Lidé tak upadají do dluhových pastí. Soukromí exekutoři, kteří navíc v ČR nejsou nijak omezováni teritorialitou, tak dělají z vymáhání dluhů výdělečný byznys a dlužníky staví do zoufalé pozice, ze které je skoro nemožné vlastním přičiněním uniknout. Je zřejmé, že exekuce představují výrazný problém, který je třeba řešit. Podle Lucie Trlifajové jsme jako společnost dlouhodobě neschopní mluvit o ekonomické nejistotě, nízkých příjmech a jejich dopadech. Lidé si berou půjčky i na věci, které jsou vnímány jako naprostý standard, problémy jsou i výkyvy příjmů, Podle Pavly Aschermannové je problematické hlavně velikost skupiny lidí, kteří se z exekucí nejsou schopni dostat. Vytvořili jsme systém, který ponechává lidi v dluzích dlouhá léta.
Kdo líčí dluhovou past? A kdo má dluhy?
Podle Saši Uhlové nikdo tento systém nevytvořil proto, aby někoho uvrhl do bídy, ale jistě proto, aby se obohatil. Zmiňuje přeprodávání bagatelních exekucí – dnes je právní prostředí o něco lepší. Podle ní je třeba udělat širokou čáru a s výjimkou alimentů a pokut dluhy odpustit. Spousta lidí je podle ní v takové pasti, že jim nepomůže ani Milostivé léto, protože nemají prostředky ani na aktuální život. Iveta Antošová zmiňuje výhody insolvenčního řízení.
Podle Lucie Trlifajové je problém to že možnost oddlužení záleží většinou na individuální schopnosti lidí, dostat se ke speciální právní ochraně. Dluhy máme podle ní skoro všichni a říkáme jim hypotéka. Problém ale je, že se nedokážeme postarat o ty, kdo je nedokážou splácet. Je to stigma selhání a lidé se o tom, pokud nejsou úplně na dně, stydí mluvit.