Jaké jsou příčiny současné energetické a sociální krize? Co zanedbali politici a političky, že nedokázali/y krizi předejít? Jaká krátkodobá i dlouhodobá opatření jsou nezbytná pro řešení situace lidí postižených energetickou chudobou? Co můžeme dělat my, abychom k řešení krize přispěli? 11. listopadu byly hosty debaty Budoucnosti diskutující: Radek Kubala (expert na téma klimatické spravedlnosti, platforma Re:set), Roman Matoušek (geograf, Agentura pro sociální začleňování) a Martina Hvozdenská (předsedkyně odborů v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně). Moderuje Petra Jelínková (spolupředsedkyně Budoucnosti).
Záznam z diskuze na FB: https://www.facebook.com/BudoucnostCZ/videos/1289820791460900
Záznam z diskuze na YT:
Energetická chudoba u nás nemá systémové řešení
S příchodem podzimu zasáhla 800 tisíc lidí šokující zpráva o konci společnosti Bohemia Energy. Mnozí z nás v minulých týdnech dostali do schránek faktury na zálohy za elektřinu a plyn s absurdními částkami šplhajícími ke 20 tisícům korun měsíčně. Řada domácností si už dnes nemůže dovolit vytápět nebo ohřívat vodu, případně přechází na nekvalitní zdroje tepla jako je spalování uhlí. Tisíce lidí propadnou do hlubší dluhové pasti a budou čelit exekucím. To celé se stalo v době, kdy jak poznamenal Radek Kubala, „Majitelé hnědouhelných firem vydělávají nejvíc v historii.“. Naopak čím dál víc malých odběratelů upadá do tzv. energetické chudoby.
„To zvýšení záloh je takové, že tři čtvrtiny domácností se s podílem celkových nákladů na bydlení dostanou nad 30% příjmů, což je v Evropě používaná hranice nepřiměřeného zatížení náklady na bydlení.“, podotýká Roman Matoušek. Martina Hvozdenská popisuje podle vlastní zkušenosti jak prožívají energetickou krizi samoživitelky. Schází jí systémové řešení problému.
Evropa hledá řešení, u nás se váhá
V Evropě se volí různá řešení. Podle Kubaly třeba v Belgii existují sociálně progresivní energetické tarify, kdy chudší platí za energii méně než bohatší. O jejich zřízení se uvažuje i ve Velké Británii. U nás však postupuje pomalu i zateplení a renovace budov, vláda do něj nedává dost investic. Babiš se snaží na evropskou energetickou transformaci útočit, je to však jediná cesta, jak v budoucnosti dopadům energetických krizí zabránit. V dlouhodobé perspektivě je pro regulaci cen ale i demokratizaci energetiky nutný rozvoj energie z obnovitelných zdrojů, ale tak, aby ji kontrolovaly státy, obce a města, ale také různá energetická družstva, menší firmy atd.
Diskutující Ondřej Pašek, expert Hnutí DUHA na dotace v energetice, podotýká, že státní podniky si není třeba idealizovat, protože máme zkušenost s tím, jak se chová ČEZ. Stát podle něj nevyužívá možností motivovat firmy k šetření. Podle Romana Matouška je součástí českého problému i to, že není nijak definován energeticky zranitelný zákazník.