Další ze série debat Budoucnosti byla tentokrát zaměřena na odborové organizování. Zkušenosti s odborovým organizováním tu sdílely v panelu čtyři ženy. Táňa Kroupová – předsedkyně ZO Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb (UZO) v Marks & Spencer Melantrich, Monika Horáková – knihovnice a odborářka ve Vysokoškolském odborovém svazu ČMKOS, která se v roce 2019 se podílela na kampani Za knihovny!, jejímž cílem bylo upozornit na nedůstojné finanční ohodnocení knihovnické práce, Zulfiya Chudayberganova, která je původem z Uzbekistánu a za 16 let života v Česku prošla různými manuálními profesemi a publicistka a politoložka Kateřina Smejkalová, vědecká pracovnice v českém zastoupení think-tanku Friedrich-Ebert-Stiftung. Debatu moderoval místopředseda hnutí Budoucnost Bob Čáp.
Záznam z diskuze na FB: https://www.facebook.com/BudoucnostCZ/videos/3178211522426389
Záznam z diskuze na YT: https://www.youtube.com/watch?v=XlNQXCxusy8&t=69s
Bouřit se dá i bez odborů, s nimi je to ale snažší
Jaké jsou zkušenosti s činností českých odborů? Má cenu nechat se jimi zastupovat nebo ne? Podle Moniky Horákové se lze proti nedůstojným podmínkám bouřit i bez odborů, Zulfiya Chudayberganova ze začátku ani nevěděla, že něco jako odbory existuje a musela se nepravostem ze strany zaměstnavatele také bránit sama. Podle ní je potřeba především pracovně právní pomoc, protože v řadě profesí podepisují lidé smlouvy, které pořádně nečtou, nebo jim nerozumí.
Podle Táni Kroupové její odborová organizace roste podle toho, jak špatně se zaměstnanci jedná jejich šéf. Vedení odborové organizace je podle ní každodenní práce, jakou si dřív nedokázala představit. “Musím na straně zaměstnanců a získat si jejich důvěru. Je musím naučit přemýšlet podobně jako já a vedení musím naučit přemýšlet tak, jak by přemýšleli prodavači.”
“Mě přijde nasnadě zabývat se systémovými kroky, ve smyslu zákonů”, říká Kateřina Smejkalová. Pokuty, například za porušení bezpečnosti práce, ale i dalších nepravostí ze strany zaměstnavatele, se podle ní často neřeší. Potřebujeme politickou sílu, která by podpořilo dodržování stávajících pravidel a také jejich prohloubení, na úroveň evropských zemí.