Hlavním bodem online sjezdu Budoucnosti, který se konal 29. května 2021, a na kterém mimo jiné proběhla dovolba uvolněného místa v předsednictvu, byla diskuse otevřená celému členstvu, která se zabývala postupem Budoucnosti v letošních volbách do Poslanecké sněmovny parlamentu ČR.

Ustavující sjezd Budoucnosti

Budoucnost se od svého vzniku podílela na přípravě širší politické koalice, která by ve sněmovně zastávala levicovou politiku. Asociální recepty, kterými chtějí krizi řešit pravicové strany, jsou totiž dobře známé: škrtání platů, osekávání a privatizace veřejných služeb, snižování sociálních jistot a poplatky ve zdravotnictví. Krize se tak prohloubí, prodlouží, ti nejbohatší zbohatnou a zaplatíme to my ostatní.

Abychom pomohli tomuto scénáři předejít, strávili jsme většinu uplynulého roku jednáním a propojováním s dalšími levicovými organizacemi a hnutími. To nás přivedlo i ke společnému stolu s ČSSD, se kterou jsme nalezli významnou programovou shodu, ale vnitřní vývoj ČSSD v režii Jana Hamáčka v nás vzbudil nedůvěru a vedl k ukončení vyjednávání.

Další kroky

Na sjezdu našeho hnutí proběhla dlouhá debata a zaznělo mnoho různých postojů a návrhů. Nakonec jsme se ale společně výraznou většinou rozhodli, že za stávajících podmínek a možností se letošních sněmovních voleb účastnit nebudeme. To ale neznamená, že nebudeme slyšet – právě naopak.

Do politiky jdeme zastupovat zájmy obyčejných lidí, a proto se odmítáme zavázat velkým sponzorům a jejich soukromým zájmům. Naše hnutí financujeme z členských příspěvků a drobných darů našich podporovatelů a stojí na dobrovolné práci členstva. Smysluplnější a zodpovědnější než odevzdání těchto peněz za symbolickou kandidaturu nám připadá vložit veškeré zdroje, energii a čas do přípravy silného hnutí zdola, které se stane tahounem levice ve volbách 2025 a zapojí se do komunálních, krajských a senátních voleb v příštích letech.

Poslední rok ukázal, že levice v České republice prakticky neexistuje, i když stále přibývá lidí, kteří pořádné zastání v politice nemají. Chybí politická organizace, která bude otevřená, demokratická a bude skutečně odrážet situaci lidí, kteří musí, museli či budou muset žít ze své práce. Jde nám o vytvoření společenství, které nabídne těmto lidem možnost a podporu pro vlastní organizování a společný boj za důstojný a udržitelný život v České republice.

Pokud spolu s námi chcete bojovat za svá práva, za spravedlnost, svobodu a sousedství, stačí vyplnit přihlášku.